O Energii jinak
Rodinná energie a.s. logo
Fungujeme
po celé ČR

O Energii jinak


Víte, kolik platíte za elektřinu? A jakou část z ceny tvoří marže dodavatele? Většina Čechů tyto částky není schopna ve svém vyúčtování dohledat. Ovšem nad ročním zúčtováním si pak lámou hlavu a hledají, kde ušetřit. Rodinná energie přináší na trh takovou variantu odběru energií, při které přesně víte, kolik stojí kWh elektřiny a jak vysokou odměnu si bere dodavatel. V případě Rodinky je odměna pouze ve výši 0,10 Kč za každou kWh a stejně jako u ostatních dodavatelů měsíční poplatek 100 Kč/měsíc.

Co tvoří cenu energií?

Výslednou cenu energií na burze utváří několik faktorů. Kromě nabídky a poptávky to jsou například kurzy koruny vůči jiným měnám, cena uhlí a ropy na světových trzích, emisní povolenky pro daný rok i ekonomická situace. Není se čemu divit, že finální cena na trhu s energiemi se neustále mění. Jak dokládá graf vytvořený z údajů zveřejných operátorem trhu, který ukazuje vývoj ceny v Kč za MWh od roku 2010 do současnosti. Jinými slovy lze říct, že nikdy dopředu nevíte, za kolik bude váš dodavatel nakupovat energie. Pravdou zůstává, že pokud cena během roku, ve kterém máte podepsanou smlouvu u velkých dodavatelů, výrazně klesá, vaše cena se nemění. 

 

Obrázek 1: Graf vývoje spotových cen elektřiny od roku 2010 do 2020

Možnosti pro odběratele

Proto na trhu vznikla poptávka po jiných možnostech dodávky energií. Kromě klasického odběru od velkých dodavatelů, jejichž vyúčtování už asi viděl každý, jsou tu i jiné možnosti. Už se vám stalo, že by velký hráč na trhu oznámil snížení cen kvůli pohybům na burze? Určitě ale znáte fígl, díky kterému dostanete slevu. A tím fíglem je podání výpovědi ze stávající smlouvy. V tom okamžiku začne prodejce snižovat cenu a zvyšovat benefity. Také se ptáte, proč jste nemohli získat služby výhodněji i bez pohádky kolem zrušení smlouvy? I po složitém dohadování lepší ceny je ale nutné k vyúčtování připočítat částku za služby, které často ani nevyužijete.

Spotová energie

Dostupnou možnost výhodnějších cen energií, navíc bez závazků, představuje Energie jinak. Ceny energií, které se nakupují na spotovém trhu, se velice rychle mění. A na tom odběratel právě vydělává. Nákupy se provádí pouze na 1 den dopředu v reálném objemu. A u elektřiny se cena mění i v závislosti na hodině. Ve večerní hodiny, kdy je často mnoho rodin doma, vaří a dívají se na TV nebo jsou na počítačích, v takové chvíle je elektřina dražší. Naopak někdy se stane, že během dne spotřebováváte energii, a my vám za to platíme. Ano, cena elektřiny může být i záporná. Cena plynu je stálá po celý den. Jak ale společnost, u které nakupujete spotové energie, ví, jak velká bude vaše spotřeba příští den? O to se postarají historická data.

Energie jinak od Rodinky

V portfoliu Rodinné energie máme i jako novinku právě spotovou energii. O nákupy na každý další den se stará tým zkušených traderů a přesné diagramy, které ukazují, kolik kW/h mají nakoupit a v jakou hodinu je budete potřebovat. Cena této služby je 0,10 Kč za 1 spotřebovanou kW/h tedy 100 Kč za MW/h. Taková je naše marže. A že si nic nepřidáváme, to si můžete snadno zkontrolovat z veřejných dat na stránkách OTE, kde se všechny obchody provádí. 

S našimi zákazníky jednáme narovinu, a proto je důležité říci, že pokud cena energií na spotových trzích stoupne, změna se projeví i ve vašem vyúčtování. Ovšem předpoklady odborníků na minimálně další dva roky mluví o velmi výhodné ceně pro domácnosti. V případě, že by se vám odebírání spotových energií již nevyplatilo, můžete jejich odběr kdykoliv přerušit a se svou domácností začít využívat klasický tarif s fixní cenou. V Rodince nám jde především o dlouhodobě spokojené zákazníky. 

Na detaily o fungování spotového trhu a nákupu energií jsme se ptali Lukáše Peška, ředitele společnosti Rodinná energie.

Nemůžete se rozhodnout? Shrnuli jsme pro vás hlavní plusy a mínusy spotové energie od Rodinné energie.


+ žádné vysoké marže 
+ přesně víte, kolik za energii zaplatíte
+ cena kopíruje situaci na trhu 
+ možnost okamžité změny tarifu

- nelze garantovat cenu
- výhodné především pro odběr nad 3 MWh/ročně


Nezávazná poptávka