Energie jinak: Jak to funguje? Je to opravdu výhodné?
Rodinná energie a.s. logo
Fungujeme
po celé ČR

Energie jinak: Jak to funguje? Je to opravdu výhodné?


Na všechny otázky odpovídá ředitel Rodinné energie, Lukáš Pešek

Spotová energie je pro spoustu lidí neznámý pojem. Zeptali jsme se proto na ty nejčastější otázky Lukáše Peška, který má na trhu energií bohaté zkušenosti.

Proč je z Vašeho pohledu výhodná spotová energie?

Trh spotové energii přeje. Jde především o to, že konkurence dodává elektřinu od 1 500 Kč do 2 000 Kč za MWh, zatímco my jsme při nákupu schopni i s marží dodat stejný objem energie za 800 Kč MWh. Při nákupech na 1 den dopředu víme, že energie stále bude dostupná, a přitom za mnohem nižší cenu, než u dlouhodobých nákupů. Což je právě princip velkých dodavatelů, kteří ceny energií ani po výrazných změnách na trhu nemění tak často. Naše náklady nejsou vysoké. Představuje je pouze trader (specialista na obchodování na burze) a poplatky OTE. Spotovou energii poskytujeme pouze zákazníkům, kteří se nám ozvou sami a my tedy nemusíme platit provize za uzavření smlouvy. Díky tomu všemu můžeme mít marži jenom 0,10 haléřů za kWh.


Takže byste ji doporučil všem? 

Ano, zejména těm, kteří mají větší spotřebu. Elektřinu doporučujeme nad 3 MWh a plyn nad 8 MWh. Což může odpovídat měsíční záloze nad 1 500 Kč. 

Jak je možné, že se cena elektřiny tak často mění?

Musíme si uvědomit, že skladování elektřiny je velmi drahé, proto je bateriových úložišť velmi málo. Díky tomu se cena mění v závislosti na spotřebě odběrných míst oproti vyrobené elektřině. 


Můžete popsat, jak probíhá nákup energií a co všechno tomu předchází?

U nákupu tzv. na spotu to probíhá tak, že dodavatel musí určit spotřebu odběrných míst na následující dny. K tomu nám pomáhají údaje vydané OTE (operátorem trhu energií), jako jsou teplotní koeficienty a koeficienty třídy typových diagramů dodávky. Díky této metodice dokážeme velmi přesně stanovit spotřebu u každého odběrného místa. Potom zadáme poptávanou komoditu do systému OTE a systém formou implicitní aukce stanoví cenu.

Jak dlouho sledujete spotové trhy? Nemůže se stát, že ceny ze dne na den vyletí?

Porovnával jsem ceny spotových cen elektřiny od roku 2010 den po dni, rok po roce až do dnešního dne a musím říci, že se samozřejmě může stát, že ceny ze dne na den vyletí, ale já osobně to nepředpokládám s ohledem na současnou situaci na trhu. A souhlasí se mnou i odborníci, kteří předpokládají výhodnost spotových cen minimálně další 2 roky.


Jak se projevila světová krize způsobená koronavirem? Jaké budou následky?

Příchod koronaviru, který zahýbal trhem po celém světě, se opravdu podepsal na ceně spotových energií. Ovšem jinak, než by laik předpokládal. Aktuálně je cena energií velmi nízko a s prohlubující se krizí po koronaviru se pravděpodobně ještě propadne. Takže alespoň jedna dobrá zpráva je, že pro zákazníky odebírající elektřinu nebo plyn v naší produktové řadě se cena sníží.

Můžete uvést na příkladu, kolik ušetří rodina při odběru 3 MWh na elektřině a 20 MWh na plynu?

Oproti standardním ceníkům dodavatelů u elektřiny ušetří zákazník 2 500 Kč ročně a u plynu 12 000 Kč ročně. Celkem se tedy zákazník může těšit z roční úspory ve výši 14 500 Kč.

Jaké záruky dostanou zákazníci Rodinné energie?

Záruky v tomto případě jsou jasné. My si ceny nevymýšlíme, ale používáme zveřejněné ceny společností OTE a.s. Navíc jsme dodavatel s individuálním přístupem, proto se nemusí zákazníci obávat navýšení spotových cen, pokud se na trhu budou dít velké změny. V takových případech pro ně máme připravené ceníky Přátelé a Důvěra, na které mohou svou domácnost velice rychle přesunout.

Mohl byste popsat, kde uživatel najde ceny elektřiny a plynu u operátora trhu? 

Velmi rád vám ukážu postup, jak zjistit cenu, která bude ve vašem vyúčtování. Do vyhledávače zadáte www.ote-cr.cz a přejdete na záložku „statistika“, kde zvolíte poslední odkaz „roční zpráva“. Na stránce, která se vám načte, máte dole soubory ke stažení. Můžete si zvolit mezi elektřinou a plynem. Používejte vždy tu první verzi (V0). Ve staženém souboru „elektřina“ musíte přejít do listu pod názvem „DT ČR“, kde ve sloupci „BM“ je uveden „Vážený marginální průměr v EUR/MWh“ s rozdělením po měsících. Ve staženém souboru u plynu musíte přejít do listu s názvem „DVM - “, kde ve sloupci „AB“ je uveden „Vážený průměr cen v Kč/MWh“. K uvedeným cenám přičteme částku pouze 100 Kč/MWh, což je naše marže. Pro snazší orientaci vám pomůže video návod:

A v případě dotazů se na nás můžete obrátit na tel. čísle: 466 444 444.

Proč tento způsob odběru energií nenabízí více dodavatelů?

Spousty dodavatelů, kteří působí u nás v ČR , a že jich je více jak 500, nejsou subjektem zúčtování, proto nemohou obchodovat na denním trhu. Ti, kteří subjektem zúčtování jsou jak v elektroenergetice i plynárenství možná nechtějí zveřejňovat svojí marži nebo preferují jiný způsob stanovení ceny pro zákazníka.

Využíváte Vy sám spotových energií?

Ano, jistě. I já, včetně mých blízkých a některých zaměstnanců, využíváme spotových cen.

Chci Energii jinakČlánek o Energii jinak

Nezávazná poptávka